KS96B100
Miniature Accelerometer with TEDS
Another advantage is the high upper cut-off frequency.
Contains an electronic data sheet (TEDS).
Output
IEPE
Axes
uniaxial
Mass
3.2 g
Sensitivity
100 mV/g
Measuring range
600 m/s²
Lower frequency limit (3 dB)
0.15 Hz
Upper frequency limit (3 dB)
13 kHz
Broadband resolution (RMS)
0.4 mg
Connection
UNF 10-32, axial
Mounting
M3 thread (female)
Operating temperature range
-40 .. 100 °C
Protection
IP60
TEDS
yes
KS96B100 : without accessories
  • Sensor with calibration data sheet
  • 2 years warranty
  • Case
KS96B100 /01: with accessories kit
  • 009-UNF-BNC-1,5: Low-noise cablel; 1,5 m; 120 °C; Ø2,1
  • 021: Stud bold; M3 x 6
  • 002W: Adhesive wax
  • 106: Insulating flange; 2 x M3; Ø12; 110 °C
  • 129: Adhesive insulating; flange M3; Ø12; 110 °C
  • 108: Rare-earth magnetic base; M3; Ø10; 120 °C