KS74C100
Industrial Accelerometer
These piezoelectric vibration transducers were developed for use in harsh industrial conditions.
Output
IEPE
Axes
uniaxial
Mass
32 g
Sensitivity
100 mV/g
Measuring range
600 m/s²
Lower frequency limit (3 dB)
0.13 Hz
Upper frequency limit (3 dB)
16 kHz
Broadband resolution (RMS)
0.3 mg
Connection
TNC, axial
Mounting
M5 thread (female)
Operating temperature range
-30 .. 120 °C
Protection
isolated, IP64
KS74C100 : without accessories
  • Sensor with calibration data sheet
  • 2 years warranty
  • Case
KS74C100 /01: with accessories kit
  • 010-TNC-BNC-1,5: Low-noise cable; 1,5 m; 120 °C; Ø2,7
  • 008: Rare-earth magnetic base; M5; Ø22; 120 °C
  • 001: Sensor probe tip; M5
  • 003: Stud bolt; M5 x 8
  • 002W: Adhesive wax