KS76C100
Universal Accelerometer
The accelerometers on this page are suitable for standard applications in laboratories and industry.
Output
IEPE
Axes
uniaxial
Mass
23 g
Sensitivity
100 mV/g
Measuring range
600 m/s²
Lower frequency limit (3 dB)
0.13 Hz
Upper frequency limit (3 dB)
24 kHz
Broadband resolution (RMS)
0.3 mg
Connection
UNF 10-32, axial
Mounting
M5 thread (female)
Operating temperature range
-40 .. 120 °C
Protection
IP60
KS76C100 : without accessories
  • Sensor with calibration data sheet
  • 2 years warranty
  • Case
KS76C100 /01: with accessories kit
  • 009-UNF-BNC-1,5: Low-noise cablel; 1,5 m; 120 °C; Ø2,1
  • 003: Stud bolt; M5 x 8
  • 002W: Adhesive wax
  • 006: Insulating flange; 2 x M5; SW17; 80 °C
  • 001: Sensor probe tip; M5
  • 008: Rare-earth magnetic base; M5; Ø22; 120 °C